fbpx

Czyli o roślinach w mieście, dla każdego

Dlaczego bratki są najlepszymi kwiatami na początek przygody z roślinami na balkonie?

Dlaczego bratki są najlepszymi kwiatami na początek przygody z roślinami na balkonie?

Gdy natura budzi się do życia po zimie, jednymi z pierwszych kwiatów, które pojawiają się w centrach ogrodniczych są bratki. Poniżej wyjaśniamy dlaczego to bratki są najlepszym wyborem jeśli masz ochotę łatwo odmienić pozimowy, szary balkon w swoją osobistą, wesołą przestrzeń. Szczególnie, jeśli to dopiero początek Twojej przygody z przydomowym ogrodnictwem.

1. Łatwe w pielęgnacji

Bratki zdobią miasto od wczesnej wiosny aż do początku lata.

Łagodna wiosenna pogoda w połączeniu z małymi wymaganiami bratków sprawia, że rośliny te posadzone na balkonie już w marcu będą łatwą w utrzymaniu ozdobą balkonu aż do czerwca. Bratki nie wymagają przycinania, czy nawożenia, gdyż makroelementy znajdujące się w ziemi całkowicie wystarczą by wyżywić roślinę w trakcie kwitnienia. Aby bratki były w pełni szczęśliwe i wdzięcznie kwitły jeszcze bujniej w sprzedawanych przez nas kompozycjach dodatkowo stosowny jest nawóz długodziałający Osmocote ®.

Bratki wymagają stale lekko wilgotnego podłoża, co wiosną, przy stosunkowo niskich temperaturach w porównaniu do upalnego lata, nie jest  wcale trudne do zapewnienia – w przypadku balkonów mocno nasłonecznionych wystarczy podlewać je co najwyżej dwa razy w tygodniu, a na balkonach półcienistych (wschodnich i zachodnich) jeszcze rzadziej!

2. Uniwersalne

Najchętniej rosną na balkonach i tarasach o ekspozycji wschodniej i zachodniej, czyli nie za gorąco i nie za ciemno, w takich warunkach kwitną najdłużej i najbujniej.

Bratki o drobnych kwiatach bardzo dobrze wyglądają w doniczkach umieszczonych na balustradach. Na zdjęciu kompozycja zaraz po nasadzeniu.

Bratki jak wszystkie kwiatki lubią słońce, jednak należy unikać długotrwałego wystawiania ich na bezpośrednie słońce, szczególnie pod koniec maja i na początku czerwca, gdy promienie słoneczne są bardzo mocne. W przypadku balkonów i tarasów północnych bratki będą mocno rosły, kosztem kwitnienia. Dlatego na ten typ balkonu bardziej polecamy kolorowe prymulki (pierwiosnki). 

3. Tanie

Pomimo że wyhodowanie sadzonki bratka gotowej do nasadzenia na balkonie trwa cały rok, cena sadzonki jest niska i nie przekracza 3-4 złotych, co powoduje, że bratki zaliczają się do najtańszych roślin balkonowych.

4. Odporne na przymrozki

Bratki są odporne na przymrozki do -6 stopni, co jest szczególnie istotne w kontekście obserwowanych w ostatnich latach w Polsce lekkich kwietniowych (a czasem nawet majowych) przymrozków. Dzięki temu nie ma konieczności zabezpieczania czy chowania kwiatów, w przypadku niekorzystnych prognoz pogody. Gdy temperatura spada poniżej zera bratek zamarza i robi się szklisty, a kiedy temperatura się podniesie, rozmarza i kwitnie dalej.

5. Niemal wszystkie kolory tęczy

Różnorodność odmian bratków jest niespotykana wśród innych gatunków kwiatów.

Bogactwo barw i aksamitny połysk jest cechą najbardziej wyróżniającą bratki na tle innych roślin balkonowych. Wśród barw bratków znajdziemy odcienie fioletu, różu, czerwieni, żółtego, pomarańczowego czy błękitu. Dodatkowo wśród kolorów można wyróżnić zarówno jaskrawe kolory, jak i te bardziej pastelowe.
Dodatkowo istnieją odmiany o wielobarwnych liściach, a także do wyboru są rośliny o kwiatach dużych (łac. Viola x wittrockiana, czyli fiołek ogrodowy) lub drobnych kwiatach (łac. Viola cornuta czyli fiołek rogaty). W przypadku tych drugich pokrój rośliny jest bardziej płożący, przez co bardziej nadają się do kompozycji umieszczanych wyżej, np. na balustradzie.

6. Bądź (trochę) jak Magda Gessler

Bratki dodadzą smaku i uroku każdemu deserowi.

Choć posiadanie bratków nie spowoduje, że zaczniesz rzucać talerzami wchodząc do brudnej kuchni, to tak jak Magda Gessler bratkami ozdabia wiosenną paschę lub schabowego, Ty również możesz dodać uroku potrawom wykorzystując bratki z własnego balkonu. Kwiaty bratków są nie tylko jadalne, ale również bardzo zdrowe – są bogate w witaminy i przeciwutleniacze. Pamiętaj jednak, aby spożywać jedynie kwiaty, które nie były pryskane środkami ochrony roślin. Bratki dostarczane przez nas pochodzą z gospodarstwa ekologicznego (Rysiny), w którym nie są używane żadne środki chemiczne.

7. Kupisz je nie wychodząc z domu

Bratki można kupić od początku marca w większości centrów ogrodniczych. Jednak od tego roku, jeśli mieszkasz w Warszawie lub okolicy, możesz zamówić bratki nasadzone od razu w doniczkach z dostawą do domu. Przykładowe kompozycje możesz zobaczyć i zamówić wnaszym sklepie.

Podsumowując…

…bratki to idealny wybór dla posiadaczy zarówno słonecznych, jak i lekko cienistych balkonów czy tarasów. Dzięki niespotykanemu wśród innych roślin bogactwu barw każdy znajdzie kompozycję, która przypadnie mu do gustu. Małe wymagania bratków i ich dopasowanie do polskiego klimatu powodują, że jest to idealny wybór, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z przydomowym ogrodnictwem i chcesz się cieszyć pięknym widokiem za swoim oknem.

Nasze propozycje kompozycji z bratkami znajdziesz w naszym sklepie (klik!).

Zakwiecaj z nami - poinformuj znajomych!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *